مذاکرات صلح خاورمیانه با ریاست جمهوری ترامپ مرد (ایرنا)

مذاکرات صلح خاورمیانه با ریاست جمهوری ترامپ مرد (ایرنا)
رم - ایرنا - 'آرون دیوید میلر' کارشناس خاورمیانه و مذاکره کننده آمریکایی و معاون اندیشکده 'ویلسون'، با اشاره به انتقال سفارت آمریکا به قدس گفت: اسرائیلی ها و فلسطینی ها سال ها است که با یکدیگر مذاکره نمی کنند و با ورود ترامپ به کاخ سفید، هر گونه مذاکره بین طرفین عملأ مرده است.
به گزارش ایرنا، آرون دیوید میلر در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی 'ایل مساجرو' روز چهارشنبه با بیان اینکه ترامپ حمایت صهیونیست های مقیم امریکا را به دست آورده است، افزود: تصمیم ترامپ در مورد شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل شکاف عظیمی را بین دو طرف به وجود آورده که پر شدنی نیست.
وی گفت: ترامپ روابط بین واشنگتن و نتانیاهو را که در دوره اوباما بسیار لطمه دیده بود؛ احیا کرده است.
میلر ادامه داد: اگر ترامپ واقعأ به فکر فلسطینی ها بود می توانست حداقل به مطالبات آنها در مورد بخش شرقی بیت المقدس توجه نشان دهد. ترامپ فکر می کند که با پول های ریاض می تواند صلح را بخرد. اما فلسطینی ها دیگر بدون امتیازهای قابل توجه از سوی امریکا و اسرائیل به پای میز مذاکره باز نخواهند گشت و به نظر نمی رسد که آنها چنین قصدی داشته باشند.
وی در پاسخ به این سوال که 'آیا همگرایی بین امریکا و اسرائیل به راهبرد آنها در قبال ایران مربوط می شود؟' گفت: هدف اصلی ترامپ در خاورمیانه، انزوا و محدود کردن ایران است و به همین دلیل با عربستان نیز تا این اندازه هماهنگ شده است.
وی افزود: آمریکا و روسیه علاقه ای به برخورد مستقیم بین ایران و اسرائیل ندارند. نتانیاهو در 18 ماه اخیر 8 بار به دیدن پوتین رفته تا از او در مورد مهار ایران تضمین بگیرد.
میلر با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: فکر می کنم که دلیل اصلی خروج ترامپ از برجام به مشکلات داخلی آمریکا و به انتظارات رای دهندگان ترامپ از وی بازمی گردد. این کارشناس خاورمیانه می گوید که توافق هسته ای با ایران دارای نقایصی است که می تواند برطرف بشود. اما خروج امریکا از برجام باعث ایجاد آشفتگی می شود و دولت امریکا قادر به ارائه هیچ نوع راه حلی نیست.
شبس **اروپام**461 **1917
منبع : ایرنا