عقب نشینی ترامپ برای توهین به ملت های آفریقایی (ایرنا)

عقب نشینی ترامپ برای توهین به ملت های آفریقایی (ایرنا)
تهران – ایرنا – روزنامه انگلیسی «گاردین» نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در توییتی، استفاده از لفظ «کشورهای گند و کثافت» را در توصیف هائیتی، السالوادور و چندین کشور آفریقایی ، تکذیب کرد.
به گزارش جمعه شب ایرنا، رئیس جمهوری آمریکا پس از بیش از 12 ساعت سکوت کاخ سفید در این باره، در توییتی نوشت: من هرگز لفظ توهین آمیزی در مورد هاییتی به کار نبردم جز آن که گفتم هاییتی کشور فقیری است و مشکلات عدیده ای دارد؛ امری که بر همگان مبرهن است. هیچ گاه نگفتم 'آن ها را (از آمریکا) بیرون بیندازید'. تمام این ها را دمکرات ها سرهم کرده اند.من رابطه فوق العاده ای با مردم هاییتی دارم. احتمالا لازم است جلسات آینده ضبط شوند. متاسفانه به هیچ کس اعتمادی نیست!'
خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از منابع آگاه خبر داد که دونالد ترامپ روز پنجشنبه (21 دی) در کاخ سفید و در جلسه ای با حضور برخی از اعضای دمکرات و جمهوریخواه سنا، پذیرش مهاجر از کشورهای آفریقایی و هائیتی را زیر سوال برد و اظهارات توهین آمیزی علیه ملت های آفریقایی بیان کرد.
به گزارش ایرنا، این منابع به رویترز گفتند که جلسه یادشده به منظور ارائه گزارشی از طرح مهاجرتی سنای آمریکا تشکیل شده بود و دیگر مقام های حکومتی نیز در آن حضور داشتند.
ترامپ در این جلسه گفته بود: ««این همه آدم (مهاجر) از آفریقا را برای چه می خواهیم. این کشورها «گند و کثافت' هستند ... باید مهاجر بیشتری از نروژ بیاید.''
به نوشته رویترز، ترامپ که وعده برخورد با مهاجرت غیرقانونی به آمریکا را داده است، نیاز این کشور به اتباع هائیتی را نیز زیر سوال برد. در واکنش به این اخبار بسیاری از اعضای دمکرات و برخی از جمهوریخواهان کنگره سخنان ترامپ را محکوم کرده و آن را نژادپرستانه خواندند.
همچنین رویترز گزارش داد که دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد پیشتر اظهارات توهین آمیز ترامپ را در مورد ملت های آفریقایی، «نژاد پرستانه» خوانده بود.
شبد**اروپام**9418**1010
مترجم: آیدا شجاع**انتشار:حسن معظمی
منبع : ایرنا