ظریف از ترکمنستان راهی گرجستان شد (ایرنا)

ظریف از ترکمنستان راهی گرجستان شد (ایرنا)
عشق آباد - ایرنا - محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پایان سفر یک روزه و فشرده خود به ترکمنستان که در برگیرنده مذاکره با مقام های بلندپایه این کشور، شرکت در یک همایش مشترک اقتصادی و همچنین یک سخنرانی بود، عصر دوشنبه برای ادامه مذاکرات توسعه روابط راهی گرجستان شد.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، ظریف در چارچوب سفر سه روزه خود به منطقه آسیای میانه و قفقاز، نخست در ترکمنستان با قربانقلی بردی اف رئیس جمهور این کشور دیدار و درباره توسعه مناسبات دوجانبه گفت و گو کرد که حدود دو ساعت طول کشید.
سخنرانی در نشست مشترک تجاری ایران و ترکمنستان با شرکت وزیر خارجه دو کشور و همچنین اعضای هیات همراه ظریف و فعالان اقتصادی دو کشور از دیگر برنامه های امروز این سفر بود.
همچنین در دیدار ظریف و رشید مرداف وزیران خارجه ایران و ترکمنستان در ساختمان وزارت خارجه این کشور، راهبرد توسعه هر چه بیشتر روابط به ویژه در بخش های اقتصادی و همکاری های تهران در صنعتی سازی ترکمنستان بررسی شد.
سخنرانی ظریف در جمع اساتید و دانشجویان انستیتو روابط بین الملل وزارت امور خارجه ترکمنستان در باره اهمیت همکاری های دوجانبه برای توسعه هر چه بیشتر مناسبات از جمله سیاسی و اقتصادی و همچنین حفظ صلح و ثبات در منطقه، پایان بخش برنامه سفر یک روزه وزیر خارجه و هیات ایرانی به عشق آباد بود.
همچنین در جریان دیدارها و مذاکرات انجام شده، بیست و پنجمین سالگرد استقلال ترکمنستان پس از فروپاشی شوروی و 25 ساله شدن برقراری روابط دو کشور گرامی داشته شد.
در چارچوب این مناسبت دوجانبه نیز نمایشگاه عکسی برپا شده که وزیر خارجه ایران و هیات همراه با میزبانان ترکمنستانی از آن بازدید کردند.
ظریف عصر امروز نیز از عشق آباد راهی تفلیس شد تا مذاکرات خود را در گرجستان و سپس قرقیزستان آخرین ایستگاه این سفر برای توسعه روابط انجام دهد.
ترکمنستان به پایتختی عشق آباد هم مرز با جمهوری اسلامی که تا سال 1991 جزو شوروی بود و با فروپاشی استقلال یافت، پیشینه کهنی از روابط فرهنگی و تاریخی درهم تنیده با ایران و ایرانیان دارد.
ترکمنستان با 491 هزار و 210 کیلومتر مربع از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از غرب با دریای خزر همسایه است و از طریق این دریا با جمهوری آذربایجان و روسیه نیز همسایگی دارد.
اهمیت این کشور برای گسترش روابط دوجانبه بسیار زیاد است، زیرا افزون بر ارتقای سطح مناسبات سیاسی و اقتصادی، ترکمنستان به دلیل قرار گرفتن در کناره خزر با جمهوری اسلامی، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و روسیه منافع مشترک زیادی دارد که باید برای توسعه روابط و همکاری ها در این زمینه اقدام کرد.
گُرجِستان به پایتختی تفلیس در منطقهٔ قفقاز و اوراسیا مانند دیگر جمهوری سابق شوروی استقلال یافته پس از فروپاشی با دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان و از جنوب‌شرق هم با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است.
گرجستان به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی یکی از کشورهایی است که از روابطی خوب با اتحادیه اروپا برخوردار است و همچنین تمایل دارد وارد این اتحادیه شود که در برگیرنده فرصت های گسترده اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خواهد بود.
جمهوری قِرقیزستان نیز با حدود 199 هزار کیلومتر مربع مساحت به پایتختی بیشکک مانند 15 جمهوری سابق شوروی پس از فروپاشی استقلال یافت.
این کشور آسیای میانه ای از شمال با قزاقستان، جنوب با تاجیکستان، غرب با ازبکستان و از شرق و جنوب شرقی همسایه و هم‌مرز چین است و روابط خوب سیاسی و اقتصادی با کشورهای منطقه از جمله روسیه میراث دار شوروی دارد.
گسترش روابط فراگیر منطقه ای در آسیای میانه، قفقاز و مناطق پیرامونی ایران و فرامنطقه ای با کشورهای مختلف در پنج قاره جهان در دولت یازدهم، دستاوردهای زیادی از جمله در عرصه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی و فناوری داشته است، اما مهم ترین آنها خروج دیپلماسی جمهوری اسلامی از انزوا، مشارکت فعالانه در روند بین المللی حل بحران های منطقه ای از جمله سوریه و همچنین پایان ایران هراسی است.
سیام ** اروپام ** خبرنگار داود مرادپور** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا
منبع : ایرنا