استاندار: نمی توان مانع مهاجرت به تهران شد/پردیس بیشترین رشد جمعیت را دارد (ایرنا)

استاندار: نمی توان مانع مهاجرت به تهران شد/پردیس بیشترین رشد جمعیت را دارد (ایرنا)
تهران- ایرنا- استاندار تهران در خصوص امکان ایجاد ممنوعیت برای مهاجرت از شهرستان ها و سایر استان ها به پایتخت گفت: امکان ایجاد ممنوعیت برای مهاجرت به تهران سخت است و باید همچون سایر کشورهای پیشرفته هزینه زندگی در شهرهای بزرگ را بالا برد تا از ورود جمعیت کم کرد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، سید حسین هاشمی عصر دوشنبه در پایان جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار ارایه شده در خصوص سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 گفت: بر اساس سرشماری؛ جمعیت استان تهران 13 میلیون و 267هزار و 637 نفر است که از این تعداد 6 میلیون و 673 هزار و 672 نفر مرد و تعداد 6 میلیون و 593 هزار و 965 نفر زن هستند و تعداد خانوار استان 4 میلیون و 288 هزار و 563 است.
سید حسین هاشمی افزود:‌ جمعیت استان تهران 17 درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می دهد و 94 درصد جمعیت این استان را شهری و 6 درصد را روستایی تشکیل می دهد.
وی همچنین ضریب رشد سالانه جمعیت استان تهران را 1.72 درصد طبق سرشماری سال 95 برشمرد و گفت:‌ سال 90 این رقم 1.55 درصد بوده است که نشان دهنده افزایش رشد جمعیت استان است.
استاندار تهران با بیان اینکه بیشترین میزان رشد جمعیت سالانه استان در شهرستان پردیس است ادامه داد:‌ کمترین میزان رشد جمعیت سالانه در فیروزکوه و ورامین است و میزان رشد جمعیت سالانه شهر تهران نیز 1.3 درصد است.
وی تراکم جمعیت براساس سرشماری سال 90 را 890 نفر در هر کیلومتر مربع برشمرد و گفت: در سال 95 میزان تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع 969.2 نفر است ‌که بالاترین تراکم در شهرستان بهارستان است .
استاندار تهران با اشاره به اینکه تعداد مسکن خالی براساس سرشماری سال 95 در کل کشور دو میلیون و 586 هزار و 607 مسکن است و این عدد در استان تهران 489 هزار و 986 مسکن است.
هاشمی در ادامه عامل اصلی افزایش جمعیت استان طی سال های 90 تا 95 را افزایش ساخت و سازها، نسبت جمعیت مرد به زن و مهاجرت برای اشتغال دانست و گفت: در استان تهران به دلیل محدودیت، امکان ایجاد صنایع جدید وجود ندارد و فقط در بخش های صنایع های تک، خدمات و کشاورزی امکان توسعه وجود دارد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، نخستین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان عصر امروز (دوشنبه) به ریاست سید حسین هاشمی استاندار و با حضور نعمت الله ترکی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، قاسم میرزایی نکو نماینده مردم شهرستان دماوند در مجلس شورای اسلامی ، جمعی از معاونان استاندار و اعضای شورا برگزار شد.
در ابتدای این جلسه گزارش عملکرد شورای برنامه ریزی و توسعه استان و کارگروه های تخصصی در سال 95 ارایه شد و همچنین برنامه کاری شورای برنامه ریزی و توسعه استان با نظر استاندار تهران تا پایان سال 96 تبیین شد.
در ادامه شهرام عدالتی معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان برنامه و بودجه استان گزارشی از نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 استان ارایه داد.
همچنین در این جلسه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص موضوعات مربوط به توسعه روستایی گزارشی ارایه داد.
خبرنگار: سید جواد آل داود - انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7243//1348
منبع : ایرنا